Kapliczka w Psarach po renowacji

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 1 =
29-09-2022
25 września 2022 roku w Psarach Starych odbyło się poświęcenie kapliczki przydrożnej. Kapliczka z przełomu wieków została odnowiona. 
zdjęcie
Z przekazów ustnych wiemy, że kapliczka została wybudowana na przełomie XIX i XX wieku. Dziś obiekt został odnowiony. Poświęcenia kapliczki dokonał proboszcz parafii w Wolborzu ksiądz Tomasz Owczarek. Na uroczystości obecni byli burmistrz Wolborza Andrzej Jaros, przewodniczacy Rady Miejskiej w Wolborzu Zbigniew Klewin i mieszkańcy Psar Starych.

Kapliczka na stałe wpisała się w krajobraz Psar Starych. To niemy, ale prawdziwy świadek historii. Jest przejawem pobożności i religijności mieszkańców i stanowi cząstkę dziedzictwa kulturowego Psar Starych.

- Śmiem stwierdzić, iż to miejsce jest bliskie sercu każdemu z nas. Nie mogę sobie przypomnieć do którego roku mieszkańcy podczas pogrzebu szli pieszo, by z szacunkiem odprowadzić kondukt żałobny z ciałem zmarłej bliskiej nam osoby, właśnie do tego miejsca. Przy tej kapliczce odbywają się co roku msze święte za poświęcenie pól. Zachowała się tradycja odmawiania litanii loretańskiej w maju i śpiewania pieśni maryjnych. Niejedna osoba z nas w tym miejscu prosiła o opiekę Bożą i dziękowała za otrzymane łaski. Miejsce to tworzy i umacnia lokalne poczucie wspólnoty. Kapliczka ta to nasza mała kaplica. Dlatego powinniśmy szczególnie dbać o to miejsce.  - powiedziała sołtys Danuta  Gwóźdź.

Po mszy świętej odbyło się spotkanie integracyjne mieszkańców sołectwa z poczęstunkiem i zabawami dla dzieci.       
← powrót