Marszałek przyjechał do Wolborza

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 3 =
18-09-2018
Popiersie Marszałka Józefa Piłsudskiego stanęło na postumencie zlokalizowanym na pl. Jagiełły w Wolborzu. Uroczyste odsłonięcie pomnika odbędzie się 14 października 2018 r. 
zdjęcie
W roku 2018 obchodzimy 100-lecie Odzyskania Niepodległości. W tym szczególnym roku, zrodziła się w Wolborzu inicjatywa uczczenia jubileuszu w wyjątkowy sposób. Burmistrz Wolborza Andrzej Jaros zaprosił do współpracy liczne organizacje, stowarzyszenia i placówki oświatowe działające na naszym terenie, by wspólnie celebrować rocznicę, poprzez organizacje szeragu wydarzeń, kulturalnych, oświatowych i sportowych o charakterze patriotycznym. Dotychczas odbyło się wiele tego typu wydarzeń, których relacje znajdziecie na tej stronie. 

Kulminacją tych wydarzeń będzie 14 października 2018 r. odsłonięcie na pl. Jagiełły w Wolborzu popiersia Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca MAZOWSZE. Patronatu nad wydarzeniem udzieliło nam Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, koordynator programu wieloletniego „Niepodległa”. 

W poniedziałek 3 września 2018 r. do Woborza "przyjechał" Marszałek, rzeźba wykonana przez artystę rzeźbiarza Pawła Pietrusińskiego z "Pracowni Rzeźby Bieniewo". Pomnik został ustawiony na pl. Jagiełły i pięknie się prezentuje. Prace nad koncepcją pomnika i odlewem popiersia Marszałka trwały ponad 9 miesięcy. Zachęcamy do obejrzenia efektu finalnego. Pomnik można także podejrzeć w internecie "na żywo", tu link.

A tutaj znajdziecie ciekawy artykuł nt. wolborskich legionistów Piłsudskiego, tu link. 

Szanowni Mieszkańcy, ponawiamy naszą prośbę.

W roku jubileuszowym 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości pragniemy odszukać wolborskich żołnierzy polskiej niepodległości. Tych co zostali wcieleni do armii zaborców w latach 1914 – 1918 a następnie walczyli w armii polskiej, legionistów Piłsudskiego, obrońców kresów wschodnich, żołnierzy wojny polsko - bolszewickiej 1920. Być może w wielu domach pozostały wspomnienia, fotografie, dokumenty, odznaczenia, elementy żołnierskiego umundurowania i ekwipunku i pozostała przede wszystkim pamięć.
Zachęcamy Was do przekazania wszelkich informacji, a także udostępnienia różnego rodzaju dokumentów i pamiątek. Pragniemy bowiem, podczas obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczcić, uhonorować i upamiętnić wszystkie osoby, które czynem zbrojnym przysłużyły się naszej Ojczyźnie. Kontaktujcie się przez Fb, mailowo lub telefonicznie z Centrum Pożarniczym, tel. 798 800 131.

Nasz Bohater
Józef Klemens Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 w Zułowie, zm. 12 maja 1935 w Warszawie – polski działacz społeczny i niepodległościowy, żołnierz, polityk, mąż stanu; od 1892 członek Polskiej Partii Socjalistycznej i jej przywódca w kraju, twórca Organizacji Bojowej PPS (1904) i Polskiej Organizacji Wojskowej (1914), kierownik Komisji Wojskowej i Tymczasowej Rady Stanu (1917), od 11 listopada 1918 naczelny wódz Armii Polskiej, w latach 1918–1922 naczelnik państwa, pierwszy marszałek Polski (1920); przywódca obozu sanacji po przewrocie majowym (1926), dwukrotny premier Polski (1926–1928 i 1930); wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II RP.  (żródło: wikipedia)
← powrót