Marszałek zawitał do Wolborza

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 7 =
18-10-2018
"Zaprosiliśmy Marszałka Józefa Piłsudskiego na wolborski rynek, do swoich żołnierzy, by był zawsze z nami." - Popiersie Marszałka zostało dziś w Wolborzu odsłonięte i uroczyście poświęcone. 
zdjęcie
Uroczystą Mszą Świętą za Ojczyznę w Kolegiacie wolborskiej, koncelebrowaną przez arcybiskupa seniora Władysława Ziółka, rozpoczęły się uroczystości związane z odsłonięciem pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wolborzu. 
Po Mszy Świętej kompania Honorowa Wojska Polskiego wraz z pocztami sztandarowymi jednostek OSP Gminy Wolbórz oraz innych organizacji, w asyście orkiestry, przemaszerowali na pl Jagiełły, gdzie stanął pomnik Marszałka. 

- To popiersie Marszałka Józefa Klemensa Piłsudskiego, Wielkiego Polaka jest hołdem i podziękowaniem dla tych wszystkich, którzy walczyli o niepodległą Polskę. Niech Marszałek Piłsudski i jego słowa: „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo. Zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska” - przypomina nam w Wolborzu, o naszych bohaterach, o wolności, do której droga była kręta i okupiona wieloma ofiarami. - rozpoczął Andrzej Jaros Burmistrz Wolborza.

O Wolborzanach w drodze do Niepodległości mówił do zebranych Bogdan Szulc, Przewodniczący Rady Miejskiej:

- Wdzięczni za daną nam wolność na 100 – lecie odzyskania  przez Polskę Niepodległości w imieniu mieszkańców miasta i gminy Wolbórz  zaprosiliśmy  Marszałka Józefa Piłsudskiego na wolborski rynek, do swoich żołnierzy, by był zawsze z nami, by ciągle przypominał nam o bardzo trudnej polskiej drodze do niepodległości, o legionowym wysiłku, o zwycięskiej wojnie 1920 roku, i o tym, że wolność  i niepodległość można bardzo łatwo utracić gdy się jej nie szanuje. - mówił Bogdan Szulc Przewodniczący Rady Miejskiej w okolicznościowym przemówieniu. 

Po wystąpieniach nastąpił moment odsłonięcia popiersia, po którym odczytany został przez oficera Wojska Polskiego Apel Poległych. Była też okolicznościowa salwa. Pomnik poświęcony został przez arcybiskupa seniora Władysława Ziółka. 

Na zakończenie uroczystości, pod pomnikiem Marszałka, goście i przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń licznie złożyli wiązanki kwiatów. 

Podczas uroczystości przywołane zostały potwierdzone nazwiska naszych wolborskich bohaterów, którzy walczyli o niepodległość Polski. Są to: 
Banaszkiewicz Roman, Bąk Jan, Bąk Władysław, Chmielewski  Czesław Cieszkowski Józef, Cieszkowski Zygmunt,  Czechowicz Kajetan, Dąbrowski Bronisław, Gruszczyński Ignacy,  Iwanicki Józef, Kamocki Stefan Mateusz, Kozłowski Wacław, Latocha Antoni, Lisman Antoni, Lisman Ignacy, Lisman Jan, Lisman Władysław, Mirzejewski Franciszek, Tuchowski Szczepan,  Woźniak Tadeusz, Zając Roman, Zygier Jan.


Cześć i chwała bohaterom.

W uroczystości na pl. Jagiełły wzięli dział zaproszeni goście m.in.: 
 • W imieniu Marszałka Sejmu do Wolborza przyjechał poseł Krzysztof Maciejewski
 • Poseł Antoni Macierewicz
 • Marek Mazur Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego 
 • dr Dariusz Rogut Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej 
 • Kompania Honorowa Wojska Polskiego z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim
 • Oficerowie z Kompani Honorowej Wojska Polskiego Garnizonu Warszawa
 • Krzysztof Mikułowski Komendant Miejski Policji w Piotrkowie Trybunalskim
 • Jakub Rytych Komendant Miejski PSP w Piotrkowie Trybunalskim
 • Tomasz Trzaskacz Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Piotrkowie  Trybunalskim
oraz 
 • Sołtysi z terenu gminy Wolbórz
 • Dyrektorzy jednostek oświatowych i jednostek współpracujących z miastem i gminą Wolbórz
 • Przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń pozarządowych w tym OSP na czele z Jackiem Miksą oraz KGW na czele z Elżbietą Bąk. 

Wszystkim serdecznie dziękujemy za przybycie i udział w naszej wolborskiej uroczystości. 

Burmistrz Wolborza Andrzej Jaros serdecznie dziękuje organizacjom i pracownikom Urzędu Miejskiego za pomoc w organizacji tego wielkiego święta. Szczególne podziekowania należą się Kołom KGW z Młynar i Żywocina, druhom z Ochotniczych Straży Pożarnych w Wolborzu, Świątnikach, Żywocinie i Komornikach, Chórowi Cantate Deo oraz Wolborskiemu Centrum Kultury, które przyjeło w swych murach liczny zespół artystów i techników Mazowsza, zapewniając także profesjonalną oprawę całego wydarzenia. 

Jeszcze więcej zdjęć na portalach:
Piotrkowski24.pl
NaszeMiasto.pl

Fot. Michał Karbowiak i Marcin Pampuch

 
← powrót