Niech Żyje Niepodległa w Wolborzu

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 9 =
11-11-2018
Msza za Ojczyznę, kwiaty pod pomnikiem dla Marszałka Piłsudskiego oraz koncert Plateau, tak przebiegały uroczystości 100 lecia Odzyskania Niepodległości w Wolborzu
zdjęcie
Wolbórz świętował 100 rocznice Odzyskania przez Polskę Niepodległości od pierwszych dni stycznia tego roku. Szereg wydarzeń organizowanych przez wszystkie organizacje, stowarzyszenia i placówki oświatowe swój finał miały 14 października, kiedy to na wolborskim rynku uroczyście odsłonięto pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego a w kolegiacie zaśpiewał Państwowy Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze. 

Wszystkie te inicjatywy, wydarzenia, koncerty, konkursy, prelekcje były efektem współpracy wolborskiej społeczności skupionej w Gminnym Komitecie Obchodów Niepodległej powołanego w czerwcu 2017 roku przez Andrzeja Jarosa Burmistrza Wolborza. 

Podsumowanie uroczystości odbyło się w dniu Narodowego Święta 11 listopada 2018 r., kiedy to w kolegiacie odprawiona została Msza Święta za Ojczyznę, po której mieszkańcy gminy, władze samorządowe z towarzyszącymi pocztami sztandarowymi złożyły kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uwagę wszystkich zwrócił Pan Andrzej Kotlicki z Muzeum Pożarniczego, ucharakteryzowany na Marszałka Józefa Piłsudskiego, który towarzyszył Burmistrzowi, Przewodniczącemu Rady Miejskiej i Pani Elżbiecie Bijoch w trakcie składania kwiatów pod pomnikiem Marszałka. 

Po części oficjalnej w sali Wolborskiego Centrum Kultury Chór Cantate Deo rozpoczął, wspólnym odśpiewaniem Narodowego Hymnu - Mazurka Dąbrowskiego, uroczysty wieczór wspomnień. Burmistrz Wolborza Andrzej Jaros przedstawił wydarzenia z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości, które odbywały się w naszej gminie przez cały rok i podziękował wszystkim zaangażowanym w ich przygotowanie. 

- Szczególne słowa podziękowania kieruje do Bogdan Szulca, dotychczasowego Przewodniczącego Rady Miejskiej, który w sposób wyjątkowy spajał, przygotowywał i dbał o przebieg wielu wydarzeń mijającego roku, które odbywały się w ramach 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Dziękuję. - mówił Andrzej Jaros Burmistrz Wolborza. 

Słowa te wywołały lawinę oklasków dla Bogdan Szulca, który przypomnijmy, podczas uroczystości odsłoniecia pomnika Marszałka 14 października, przypomniał bohaterów niepodległości związanych z naszą gminą. 

Zgromadzona w WCK publiczność miała okazję obejrzeć na dużym ekranie dwa filmy. Pierwszy, przygotowany przez Szkołę Podstawową w Wolborzu, w którym mieszkańcy mówili o tym, czym dla nich jest niepodległość oraz drugi film z uroczystości 14 października w Wolborzu. 

Wieczór uświetnił koncert piosenek Marka Grechuty, ale i innych autorów, w wykonaniu zaproszonego do Wolborza zespołu Plateau. Koncert przypadł publiczności do gustu, która potwierdziła to gromkimi brawami wołając zespół by bisował na scenie aż dwukrotnie. Po koncercie zainteresowani mogli nabyć płyty zespołu, były też wspólne zdjęcia. 

Koncert przygotowany został przez Wolborskie Centrum Kultury.

Tu znaleźć można relacje z wydarzeń organizowanych w naszej gminie z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Tu widok z kamery na pomnik Marszałka w Wolborzu. 
 
  Marszałek Piłsudski w Wolborzu
  SP Wolbórz 100-lecie
← powrót