O drogach do niepodległości w wolborskim gimnazjum

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 5 =
24-05-2018
W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie gimnazjum wzięli udział w warsztatach historycznych, które odbyły się 22 maja na terenie szkoły.
zdjęcie
Projekt polegał na przeprowadzeniu żywych lekcji historii, mających na celu połączenie nauki i zabawy. Podczas kilkugodzinnego spotkania z członkami Grupy Historyczno – Edukacyjnej „Szare Szeregi” młodzież wysłuchała prelekcji „Droga do niepodległości”, podczas której przypomniano sytuację Polski pod zaborami, historię powstań narodowych, genezę I wojny światowej, realia życia w II Rzeczypospolitej oraz  najważniejsze wydarzenia z czasu konspiracji i powstania warszawskiego.

W czasie zajęć młodzież nauczyła się podstawowych zasad sanitarnych,  poznała medykamenty używane podczas wojny, szyła opaski powstańcze na  epokowej maszynie z 1920 r. Wszyscy gimnazjaliści zostali poddani musztrze, nauczyli się prawidłowej postawy „baczność”. Mogli wcielić się w role żołnierza lub sanitariuszki, przymierzyć hełm, czapki i inne elementy umundurowania. Dużym zainteresowaniem cieszyły się eksponaty: moździerz, karabiny i ciężkie karabiny maszynowe, które używane były przez obrońców państwa polskiego. 

Nie jest łatwo opowiadać dzieciom o naszej trudnej historii, ale dzięki Grupie Historyczno - Edukacyjnej „Szare Szeregi” udało się uswiadomić uczniom, że „Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze:”
← powrót