Tropami historii po Warszawie

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =
20-09-2018
Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Wolborzu wzięli udział w wycieczce edukacyjnej, której wiądącym tematem była 100-rocznica Odzyskania Niepodległości. 
zdjęcie
Pierwszym punktem po przyjeździe do stolicy było zwiedzanie Muzeum Więzienia Pawiak, które  poświęcone jest historii i pamięci ofiar  masowych zbrodni w latach 1939-1944. Duże wrażenie na młodzieży wywarły odtworzone cele i napisy na ścianach wyryte przez osadzonych. 

Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego,  w którym  poznali historię walk uczestników  powstania z 1944 r.  oraz codzienność życia cywilów w okupowanej stolicy. Obejrzeli też przejmujący film pt.: „Miasto ruin” - komputerową rekonstrukcję zrównanej z ziemią Warszawy.

Na koniec  wszyscy odwiedzili Cmentarz Wojskowy na Powązkach, a tam kwaterę Batalionu „Zośka”, Dolinkę Katyńską oraz pomnik Gloria Victis. Zobaczyli też groby Polaków zasłużonych dla polskiej kultury, nauki i sportu..

Udział gimnazjalistów w wycieczce umożliwił zdobycie nowej wiedzy, doświadczenia poznawczego, przeżycie „żywej” lekcji historii. Znajomość Ojczyzny, jej historii i kultury to nie tylko książkowa wiedza o niej, ale i bezpośrednie poznawanie miejsc, które stanowią polskie sacrum.
← powrót