Wymień stary piec - wnioskuj o dotację

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =
17-02-2021
Do końca 2023 roku trzeba będzie wymienić pozaklasowe stare piece do ogrzewania domów. Burmistrz Wolborza zachęca do skorzystania z dotacji na wymianę pieca. 
zdjęcie
Jeśli posiadamy kocioł starszy niż 5 lat, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie ma on przypisanej klasy.Dziś każdy sprzedawany nowy piec powinien być kotłem co najmniej 5 klasy. Urządzenia klasy niższej zostały całkowicie wycofane z obrotu. 

Jaka klasa kotła jest najlepsza?

W największym uproszczeniu, im wyższa klasa kotła, tym jego większe zaawansowanie technologiczne i niższa emisja szkodliwych dla środowiska pyłów. Piąta, najwyższa klasa gwarantuje efektywne działanie pieca, długie utrzymywanie ciepła i oszczędności wynikające z mniejszego zużycia paliwa.

Wiele gospodarstw domowych wciąż jednak posiada kocioł klasy trzeciej i czwartej lub tzw. piec pozaklasowy. Tych ostatnich, pozaklasowych,  jest w Polsce bardzo dużo i zakaz ich używania pojawi się z końcem 2023 roku. 

Dla kotłów 3 i 4 klasy termin wymiany upływa 31.12.2027. 
Klasę kotła znajdziemy w jego instrukcji obsługi. Klasyfikacje kotłów w Polsce pojawiły się w 2002 roku. 

Burmistrz Wolborza Andrzej Jaros przypomina o uruchomionym w Gminie Wolbórz w 2019 roku programie dotacyjnym na wymianę starych pieców. 

Wysokość dotacji celowej jaką można otrzymać wynosi 50% kosztów inwestycji, jednak nie więcej niż 5.000 zł brutto dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub dla mieszkania w budynku wielorodzinnym. 

Wnioski o udzielenie dotacji celowej ze środków budżetu gminy Wolbórz można składać do 31 marca każdego roku kalendarzowego. 

Regulamin, który znaleźć można poniżej w załączniku określa zasady udzielania dotacji celowych osobom fizycznym i wspólnotom mieszkaniowym ze środków budżetu Gminy Wolbórz na zadania służące ochronie powietrza, polegające na wymianie źródeł ciepła na korzystniejsze pod względem sprawności energetycznej oraz efektów ekologicznych, w tym na:
  • ogrzewanie gazowe
  • ogrzewanie elektryczne
  • ogrzewanie olejowe
  • pompy ciepła
  • automatyczne kotły retortowe opalane granulatem drzewnym, tzw. peletem, spełniające wszystkie parametry związane ze sprawnością urządzenia oraz emisją zanieczyszczeń do powietrza, odpowiadające 5 klasie normy PN-EN 303-5:2012, które uzyskały certyfikat wystawiony przez akredytowaną jednostkę badawczą
  • automatyczne kotły retortowe opalane ekogroszkiem, nieposiadające dodatkowego rusztu umożliwiającego spalanie innych paliw stałych, spełniające wszystkie parametry związane ze sprawnością urządzenia oraz emisją zanieczyszczeń do powietrza, odpowiadające 5 klasie normy PN-EN 303-5:2012, które uzyskały certyfikat wystawiony przez akredytowaną jednostkę badawczą.

Prawo do dotacji przysługuje, osobom fizycznym nie posiadającym statusu przedsiębiorcy oraz wspólnotom mieszkaniowym. W załączniku regulamin do pobrania. 

Przypominamy także, że w ramach podpisanego porozumienia między Burmistrzem Wolborza a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, urzędnicy w Wolborzu udzielają wsparcia w zakresie przygotowywania wniosków do programu dotacyjnego CZYSTE POWIETRZE. Zapraszamy do korzystania z tej formy pomocy. 
 

Załączniki artykułu

REGULAMIN Pobrań: 511
Wniosek o dotacje Pobrań: 439
← powrót