Projekt "Aktywne Przedszkolaki w gminie Wolbórz"
Od września 2016 r. Gmina Wolbórz realizuje w Przedszkolu Samorządowym w Wolborzu projekt pn. „Aktywne przedszkolaki w gminie Wolbórz” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. W ramach projektu utworzone zostały dodatkowe miejsca wychowania przedszkolnego – nowa grupa przedszkolaków. Sfinansowane zostaną koszty wynagrodzenia nauczycieli, pomocy nauczyciela, opieki psychologa i logopedy oraz wyżywienia . Projekt obejmuje również przeprowadzenie zajęć dodatkowych dla dzieci: gimnastyki korekcyjnej, arteterapii, społeczno- emocjonalnych, terapeutycznych, korekcyjno-kompensacyjnych, kursów dla nauczycieli, doposażenie przedszkola w zabawki, pomoce dydaktyczne, zabawki do zabawy na świeżym powietrzu oraz meble. Projekt realizowany będzie do sierpnia 2017 r. Całkowita wartość projektu wynosi 446 278,10 zł, dofinansowanie - 379 336,10 zł (85%).
Szczegółowy harmonogram wsparcia w ramach projektu Aktywne przedszkolaki w gminie Wolbórz. załącznik.doc
Galeria zdjęć
Nauczycielki z Przedszkola Samorządowego w Wolborzu w ramach projektu "Aktywne przedszkolaki" podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe.
Dotychczas uczestniczyły w następujących szkoleniach:
-> "Bezpieczeństwo dziecka w sieci" - szkolenie rady pedagogicznej
-> "Muzykoterapia w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym" - kurs doskonalący
-> " Wpływ ruchu na rozwój fizyczny dziecka" - szkolenie rady pedagogicznej
W ramach projektu "Aktywne przedszkolaki" prowadzone są zajęcia:
Arteterapia - to terapia przez sztukę. Dziecko przez wykonywanie rozmaitych czynności doskonali swoje umiejętności manualne i ruchowe. Celem zajęć jest pobudzenie wszechstronnego rozwoju ucznia, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień artystycznych, rozwijanie sprawności manualnej oraz zrozumienie istoty samodzielności
i odpowiedzialności za wykonane zadanie.
Zajęcia rozwijające kompetencje społeczno - emocjonalne - ich celem jest uświadomienie dzieciom wartości wynikających z poznania i zrozumienia własnych stanów emocjonalnych oraz uczuć innych osób (mają taki wpływ na dziecko, aby posiadało adekwatny obraz własnej osoby, lepiej rozumiało siebie i innych, umiało z nimi współżyć i potrafiło w samym sobie znajdować oparcie w trudnych sytuacjach.
Logopedia - celem zajęć jest wczesna profilaktyka wad wymowy oraz rozwijanie sprawności językowych poprzez zabawy i ćwiczenia.
Terapia pedagogiczna - to zajęcia mające na celu wspomaganie wszechstronnego rozwoju dzieci i wyrównywanie szans edukacyjnych. Założeniem tych zajęć jest rozwijanie percepcji wzrokowej, słuchowej, sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo - ruchowej oraz rozbudzanie wiary we własne siły i możliwości.
Zajęcia korekcyjno - kompensacyjne - ich celem jest stymulowanie rozwoju dziecka oraz rozwijanie zaburzonych funkcji systemu percepcyjno - motorycznego: percepcji wzrokowej, słuchowej, motoryki oraz wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci.
Gimnastyka korekcyjna - polega na wspieraniu i kierowaniu aktywnością ruchową. Wszystko po to, aby przeciwdziałać powstawaniu albo pogłębianiu się stwierdzonym przez specjalistę deformacjom w postawie ciała i wyrównywać odchylenia fizjologiczne.