Marszałek Piłsudski w Wolborzu

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 6 =
01-03-2018
Radni Rady Miejskiej przyjęli dziś jednogłośnie uchwałę o budowie w centrum Wolborza pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. W urzędzie odbyła się XLII Sesja Rady Miejskiej. 
zdjęcie
Radni podjęli jednogłośnie uchwałę w sprawie wzniesienia pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego na terenie Miasta Wolbórz. Inicjatywa postawienia popiersia Marszałka na pl. Jagiełły w Wolborzu, której autorami są Burmistrz Wolborza Andrzej Jaros i Przewodniczący Rady Miejskiej Bogdan Szulc, wpisuje się w rok jubileuszowy 100. Lecia Odzyskania Niepodległości, a także jest odpowiedzią na słowa Andrzeja Dudy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. 

Inicjatywa ta spotkała się z jednogłośną aprobatą powołanego w Wolborzu Komitetu Gminnych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, który skupia wszystkie środowiska społeczno-gospodarcze naszej gminy. Uroczystość odsłonięcia popiersia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wolborzu poprzedzi wiele wydarzeń o charakterze patriotycznym, które organizowane będą w trakcie całego jubileuszowego roku. Wydarzenia te będą pretekstem do rozmów i dyskusji utrwalającej naszą narodową historię dla nas i przyszłych pokoleń. 

- W wystąpieniu Prezydent RP Andrzej Duda podkreślał, że dla niego ogromnie ważne jest, aby istota obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą miała charakter lokalny. W ten sposób, my mieszkańcy Wolborza, wpisujemy się w ten jubileusz. Będziemy się zastanawiali, tak jak apelował Prezydent RP, dlaczego doszło do utraty niepodległości i jakiej Polski chcemy na przyszłość - podsumował Andrzej Jaros Burmistrz Wolborza. 

Popiersie Marszałka Piłsudskiego i postument dla społeczności Wolborza wykona znany artysta rzeźbiarz Paweł Pietrusiński z Warszawy, który wielokrotnie wykonywał popiersia i pomniki znanych Polaków. Na zdjęciach poniżej gipsowa rzeźba na podstawie której powstanie odlew z brązu oraz wizualizacja miejsca gdzie stanie postument z popiersiem Marszałka Piłsudskiego. 

Inne tematy omawiane podczas Sesji Rady Miejskiej

Radni przyjęli dziś informacje o stanie bezpieczeństwa w naszym regionie. Informacje o stanie bezpieczeństwa przedstawił radnym asp. szt. Sylwester Nieśmiałek, funkcjonariusz Komisariatu Policji w Wolborzu. W minionym roku policjanci interweniowali na terenie działania komisariatu policji w Wolborzu, który obejmuje swoim zasięgiem gminę Wolbórz i Moszczenica, 1760 razy w tym 193 były to interwencje domowe. Zatrzymano 40 sprawców przestępstw oraz 141 nietrzeźwych kierowców, nałożono łącznie 890 mandatów karnych. Nad naszym bezpieczeństwem czuwa obecnie 19 funkcjonariuszy. 

W trakcie sesji radni przyjęli też do realizacji w roku bieżącym ofertę kulturalną przedstawioną przez dyrektora Wolborskiego Centrum Kultury. Sztandarowym wydarzeniem będą organizowane w dniach 24-25 czerwca XIX Dni Wolborza, których gwiazdą będzie m.in. Patrycja Markowska z zespołem (sobota) oraz Wanda i Banda (niedziela). 

 
← powrót