Komunikat

Wolborzanki wyróżnione

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =
25-02-2024
W Stefanówce pod Piotrkowem odbyły się eliminacje do konkursu ,,Modna gospodyni”, gdzie na profesjonalnym wybiegu zaprezentowało się 40 kół gospodyń wiejskich z województwa łódzkiego .
zdjęcie
Panie zaprezentowały różnorodne stroje łączące elementy tradycyjnych strojów ludowych z nowoczesnym designem, a koncert zagrał Rafał Brzozowski.
Zadaniem konkursu było  zaprojektowanie, wykonanie i zaprezentowanie przez uczestniczki jednego stroju damskiego inspirowanego lokalnym folklorem – z tradycyjnym elementem kulturowym, rozpoznawalnym akcentem stroju ludowego danego regionu, w połączeniu z nowoczesnymi trendami modowymi.

Wśród wyróżnionych kreacji z powiatu piotrkowskiego z biletem na  wojewódzki etap konkursu jest suknia ślubna zaprezentowana przez Magdalenę Wnukiewicz z KGW w Wolborzu:

,,Nasza propozycja dla modnej gospodyni to suknia ślubna inspirowana folklorem i  ludowymi strojami charakterystycznymi dla powiatu piotrkowskiego zaprojektowana i wykonana przez członkinie KGW Wolbórz Sylwię Fijałkowską – Stasio i mnie - Magdalenę Wnukiewicz. Kopertowa suknia z długimi bufiastymi haftowanymi rękawami wykończona została mankietami i pasem ozdobionym ręcznie haftowanymi kwiatami techniką frywolitkową przez Katarzynę Kulę. Długa spódnica z rozcięciem odkrywa krótką spódniczkę z tradycyjnej zapaski charakterystycznej dla gminy Wolbórz i powiatu piotrkowskiego. Strój został wzbogacony o ręcznie wykonany rękaw techniką koronki klockowej przez koronczarkę Elżbietę Bąk. Głowę panny młodej zdobi czepiec w wersji nowoczesnej ozdobiony ręcznie robionymi kwiatami wzbogacony czerwonymi kamieniami i piórami z koronkowym welonem ozdobionym kwiatami wykonanymi techniką szydełkową przez twórczynię ludową Katarzynę Kulę. Dopełnieniem stylizacji jest biżuteria z koronki klockowej, tj hoker na szyi i kolczyki wykonane przez Elżbietę Bąk, a współczesnego blasku nadają naszyte kamienie i pióra” – powiedziała Magdalena Wnukiewicz, wiceprzewodnicząca KGW w Wolborzu

KGW Wolbórz dostało w nagrodzie za udział namiot reklamowy o wymiarach 3x3 m. W wojewódzkim etapie konkursu, który odbędzie się 23 marca w Łodzi, laureaci otrzymają nagrody finansowe – pula nagród wynosi 20 000 zł. Organizatorami wydarzenia są Łódzki Dom Kultury oraz Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

Wszystkim Paniom zaangażowanym w ten projekt podziękował Andrzej Jaros Burmistrz Wolborza. 
← powrót